Artikel i HD 21/4 2010

Posted April 21st, 2010. Comment (0).

I går, tisdag, fick jag besök av en journalist och en fotograf från Helsingborgs Dagblad, som under en knapp timma intervjuade och fotade mig hemma i studion.

Läs hela artikeln på HD nätupplaga »

Det fanns en del faktafel i texten, som jag känner att jag vill beröra, mest för att ingen i efterhand ska kunna beskylla mig för att fara med osanning.

1) Jag har mellan 1 500 och 2 000 nedladdningar per månad. Inget annat. Men det är i sig en rätt bra siffra om man betänker hur mediat kämpar i motvind.

2) Polarbear Podcast som jag tidigare körde stöddes av SI genom att de promotade podcasten på sin sajt, i ”Svenska Ambassaden” i Second Life och genom att ekonomiskt bistå med ett års serverhyra, men jag var inte helsponsrad av dem och gick i deras ledband, vilket jag tycker det låter som i artikeln. Detaljer kanske, men…

3) Förutom allt det som nämndes i artikeln rörande den 22:a, kommer vi även att få nöjet att lyssna till stå-upparen Lars Taps som kommer att agera konferencier under kvällen. Vidare kommer konstnären Marcus Waltermark att finans på plats med en liten miniutställning. Marcus syntes senast under Konstrundan som arrangerade runt Påsk.

Jag tackar HD för att de tog sig tid att skriva om morgondagens evenemang. Jag hoppas att helsidan väcker en del intresse hos allmänheten och att folket strömmar till The Tivoli i morgon.

Share

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>